لینک جدید اشتراک

www.eshterak.info

۱۳۸۸ دی ۶, یکشنبه

بابک کسرایی / تهران: قدرت در خیابان

نویسنده‌ی این مقاله به همراه گروهی از فعالین مختلف دیگر یکی دو روز است که نخوابیده و بیدار مانده‌ایم تا همبستگی خود با جنبش انقلابی در ایران را نشان دهیم و همزمان اخبار اعتراضات را به انگلیسی ترجمه و به جهان مخابره کنیم.

اکنون حدود هفت صبح به وقت تورنتو و سه و نیم بعدازظهر به وقت تهران در روز 6 دی، عاشورا، است. گزارش‌های متعدد نشان از واقعیتی غیر قابل انکار می‌دهند: در بسیاری شهرها، و بخصوص تهران، قدرت در حال لغزیدن به خیابان‌ها است. از دیروز، 5 دی (تاسوعا) شاهد حضور صدها هزاران نفره‌ی مردم و درگیری آن‌ها با نیروهای رژیم بودیم اما امروز این تعداد به میلیون‌ها نفر رسید و طبیعی است که نیروهای سپاه و سایر مزدوران رژیم دیگر توانایی مقابله با مردم را ندارند. گزارش‌های متعدد نشان می‌دهد که مردم عملا کنترل بسیاری از نقاط شهر را به دست دارند.

درگیری مزدوران و مردم به شدت حاد بوده است. حداقل چهار نفر از مردم به شهادت رسیده‌اند و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند. در بعضی نقاط مردم موفق به پاسخ شده‌اند و حتی سلاح‌های بعضی‌ مزدوران را به زور در اختیار گرفته‌اند. مردم سطل‌های زباله و ماشین‌های نیروهای رژیم را به آتش کشیده‌اند و با شکستن جدول‌ها، خود را به سنگ مجهز کرد‌ه‌اند و با آن‌ها به جنگ می‌روند. شکاف در میان نیروهای نظامی بیش از پیش واضح است: بعضی نیروها اصلا از ابتدای امروز با خانواده‌هایشان به اعتراضات پیوسته بودند. در میدان بهارستانِ تهران بعضی نیروهای انتظامی با سرپیچی از فرمان مافوق حاضر به شلیک به مردم نشده بودند.

شعارها نیز نشان از خواست قطعی مردم برای به زیر کشیدن هر چه سریع‌تر رژیم دارد: "این ماه ماه خونه، سیدعلی سرنگونه"،‌ "ما بچه‌های جنگیم، بجنگ تا بجنگیم!"، "مرگ بر دیکتاتور"، "مرگ بر خامنه‌ای" و ...

چنانکه گفتیم مردم کنترل بعضی نقاط تهران را عملا به دست دارند، بخصوص نواحی حول میدان ولیعصر، خیابان انقلاب، دماوند، آزادی و ...

اگر جنبش از رهبری برخوردار بود، شورش سراسری و عمومی می‌توانست جمهوری اسلامی را ظرف امروز و فردا پایین بکشد. فقدان رهبری سرنگونی را به تاخیر می‌اندازد اما ملغی نمی‌کند. مردمی که اینچنین به مقابله با سپاه و بسیج برخواسته‌اند به این راحتی‌ها به خانه نمی‌روند. باید به دقت شاهد تحولات سیاسی در روزهای آتی باشیم.

روزهای عمر رژیم ننگین اسلامی به معنای کلمه به شماره افتاده است. نیروی عظیم انقلاب جان رژیمی را که از همه سو به تنگنا و بن بست افتاده است به لب رسانده. امکان فروپاشی این رژیم هر آن وجود دارد.

کابوس جمهوری اسلامی به زودی به قدرت مردم خاتمه می‌یابد. جدال‌های سیاسی در عاقبت این رویداد نقش مهمی در تاریخ ایران و جهان خواهند داشت.

باید بیدار بود و آماده‌ی این جدال‌ها.

Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Delicious :: Digg :: Stumbleupon :: Furl :: Friendfeed :: Twitter :: Facebook :: Greader :: Addthis to other :: Subscribe to Feed


0 نظرات:

ارسال یک نظر

برای ارسال نظر : بعد از نوشتن نظرتان در انتخاب نمایه یک گزینه را انتخاب کنید در صورتی که نمیخواهید مشخصات تان درج شود " ناشناس" را انتخاب نموده و نظر را ارسال کنید در صورت مواجه شدن با پیغام خطا دوباره بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
مطالبی که حاوی کلمات رکيک و توهين آمیز باشد درج نميشوند.

 
Clicky Web Analytics

Copyright © 2009 www.eshterak.net